genç birikim derneği
“İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” Şeyh Edebâli
facebook twitter google blogspot linked in youtube
 
 
Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi
 
 
 

'' Klinik Araştirmalarda Hasta Derneklerinin Görevi'' başlıklı sunumumuzu gerçekleştirdik.

 
 
 

6. Türk Tıbbi Onkoloji Kongresi 23-27 Mart 2016 tarihlerinde Titanic Hotel Antalya’ da gerçekleştirildi. Genç Birikim Derneği olarak 23 Mart tarihinde kongre kapsamında düzenlenen panelde '' Klinik Araştırmalar ve Klinik Araştirmalarda Hasta Derneklerinin Görevi'' adlı sunumumuzu gerçekleştirdik.

Klinik Araştırma Nedir ?

Klinik araştırma gönüllülerle yapılan ve belli bir sağlık sorununu hakkında önceden belirlenmiş, cevabı bilinmeyen bir soruyu aydınlatmaya yönelik bilimsel bir çalışmadır. Profesyonel bir şekilde planlanmış klinik araştırmalar, sağlık sorunlarına karşı yeni tedavi yöntemlerinin bulunması, geliştirilmesi için en güvenli ve hızlı yöntemlerdir.

Peki biz klinik araştırmalardan ne anlıyoruz ?

Toplumda genellikle hastalar ve halk arasında sıkça sorulan bir sorudur. Kemoterapi uygulamaları için de sıklıkla üzerinde durulur. “Beni denek olarak kullandılar ya da aslında bizim üzerimizde yeni ilaçları deniyorlar.” şeklinde bir algı mevcut.
Aslında biz yeni bir ilacı denemek için hiç girişimde bulunmadık, insanlık adına bir iyilik hareketi olmayı göze alamadık.

Klinik araştırmalar, ülkemizde yanlış algı oluşturularak “denek” kavramı halini almıştır. Ve biz kanser hastaları çoğunlukla denek olmak istemeyiz.

Aslında klinik araştırma uygulayıcısı ya da toplumda bilinen ismiyle “denek” olmak nedir?

Gönüllünün belirli bir araştırmaya katılma kararıyla ilişkili olan araştırma hakkındaki bütün aşamalarla ilgili bilgilendirildikten sonra, gönüllünün araştırmaya katılma konusunda istekliliğini kendi rızasıyla onayladığı süreçtir. Bilgilendirilmiş olur; yazılı, imzalı ve tarihli bilgilendirilmiş olur; formlar yoluyla çalışma belgelendirilir. Yani işin aslı haberimiz olmadan bizim üzerimizde yeni bir ilaç denenmesi mümkün değildir ve bu yasalarlada koruma altına alınmıştır.

Oysa ki klinik araştırmalar bir hasta hakkıdır, aynı zamanda 16 Eylül 2004 yılında Atina’da Avrupa Kanser Ligi, (European Cancer Leagues) tarafından hazırlanan Avrupa Kanser hastaları klavuzunda hasta hakkı olarak ‘’ Yürütülen klinik bir çalışmaya katılabilme olanağı’’ bir hasta hakkı olarak tanımlanmıştır.

KLİNİK ARAŞTIRMALARDA HASTA DERNEKLERİNİN GÖREVİ

Toplumdaki olumsuz algıyı olumlu yöne çekmek ve yönetmek tamamen biz sivil toplum kuruluşlarının temel görevidir. Klinik araştırmaların bir hasta hakkı olduğunu belirtip ihtiyacı olan hastaları bu klinik araştırmalardan yararlanmalarını sağlamalıyız.

Sonuç olarak, 2 yıl önce Amerika’da katıldığım bir hasta kongresinde dinledim ki; Amerikalı hastaların klinik araştırmalardan yeterince yararlanamadıklarını ve klinik araştırmalara ayrılan payın arttırılmasını talep ediyorlar. Dileğim ve temennim, ülkemizinde de bu bilince ve hasta haklarının savunucusu olma seviyesine ulaşmamızdır.

Salih Yüce

Genç Biikim Derneği
 
Sunum >>>
 
Copyright © gencbirikim.org
designed by Dijital Ajansım - CONTIVENT