genç birikim derneği
“İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” Şeyh Edebâli
facebook twitter google blogspot linked in youtube
 
Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi
 
KANSER HAKKINDA
 
  Kanser Nedir?
  Tarama Testleri
  İmmünoonkolojik Tedaviler
  Kemoterapi Rehberi
    KANSER TÜRLERİ
  Akciğer Kanseri
  Kolon Kanseri
  Meme Kanseri
  Lenfomalar
  Rahim Kanseri
  Rahim Ağzı Kanseri
  Yumurtalık Kanseri
   
     
İmmüno-Onkoloji nedir?
Hastalara yönelik bir kılavuz(*)
 

İmmüno-onkolojik tedaviler, vücudun kendi bağışıklık sisteminin kansere karşı savaşmasını sağlayan ilaçlardan oluşur. Bağışıklık sistemi, vücudun doğal savunma sistemidir. Bu sistem sizi enfeksiyonlardan, kanserden ve diğer hastalıklardan korumak amacıyla organlardan, hücrelerden ve çeşitli özel vücut salgılarından oluşmaktadır. Vücudunuza dışarıdan yabancı bir organizma, örneğin bir mikrop, girmesi halinde, bağışıklık sistemi bunu tanır, saldırır ve size zarar vermesini engeller. Bu olaya “ immün ( bağışıklık) yanıt” adı verilmektedir.

Kanser hücreleri, vücudun normal hücrelerinden farklı yapılara sahip olduklarından, bağışıklık sistemi kanserli hücreleri tanıyabildiği takdirde, aynı şekilde savaşır. Ancak, kanser hücreleri çoğu zaman kendilerini “normal hücreler” gibi gösterebilme özelliklerine sahiptirler ve bu nedenle bağışıklık sistemi onları tehlikeli olarak tanıyamayabilir. Buna ek olarak, tıpkı virüsler gibi, zaman içerisinde yapılarını değiştirebilme (mutasyon) özelliğine sahiptirler ve bu da bağışıklık sisteminden kaçışlarını kolaylaştırır. Ayrıca, doğal gelişen bağışıklık sistemi yanıtı, kanser hücrelerinden tamamen kurtulabilmek için yeterli olmayabilir.

İşte, İmmüno-onkolojik tedaviler, bağışıklık sistemimizi aktif hale getirip, çalıştırarak, kanser hücrelerinin tanınıp, yok edilebilmesini sağlamaktadırlar.

Immuno-onkolojik tedavilerin diğer tedavilerden farklari nelerdir?
-Bu tedaviler tümörün kendisini değil, vücudun bağışıklık sistemini hedef almaktadır
-Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini seçici bir şekilde tanımasına ve ortadan kaldırmasına yol açarlar.
-Bağışıklık sisteminde uzun süreli bir “ hafıza” oluştururlar, bu nedenle zaman içinde kanserin sürekli kontrolüne ve bu yolla da uzun süreli ve kalıcı tümör yanıtlarına ve sağkalım oluşmasına neden olurlar.

Hastalar için uzun süreli ve kaliteli sağkalım
Değişik klinik araştırmalardan elde edilen kanıtlara göre, bu tedavilerin kanser hücreleri üzerindeki etkileri, bağışıklık sistemini eğitip, hafıza oluşturma yoluyla, uzun süreli ve hatta hastalık kontrol altına alındıktan sonra bile sürebilmektedir.
Bu tedavilerin son derece heyecan uyandırıcı bu etkisi nedeniyle, daha önceden çok kötü gidişata sahip kanserli hasta gruplarında bile uzun süreli, kalıcı ve kaliteli bir yaşam olasılığı ilk defa gündeme gelmektedir. ¹¯³Ayrıca, bu tedavilerin yan etkileri, diğer pek çok kanser tedavisiyle karşılaştırıldığında çok daha kolaylıkla baş edilebilecek yan etkilerdir.

Bu yüzden, İmmüno-onkolojik tedavilerin hastaların günlük hayatlarına, işlerine devam etmelerine olanak sağlamak anlamında oldukça önemli bir olumlu katkısı da bulunmaktadır.

İmmüno-onkolojik tedaviler hangi kanser türlerine karşı çalışır?
İmmüno-onkolojik tedaviler çok sayıda kanser türünde etki göstermektedir. İmmüno-onkolojik tedaviler şu anda ileri evre melanom¹ ve prostat kanserinde³ kullanılabiliyor ve çok sayıda tedavisi zor kanser türlerinde² de araştırılmaktadır.

Bu sizin tedaviniz için hangi anlama gelmektedir?
Önümüzdeki yıllarda immüno-onkolojik tedavilerin, cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ve tümörün üzerindeki hedeflere yönelik tedavileri (monoklonal antikorlar) ile birlikte kanser tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturması beklenmektedir. 6 Ancak, immüno-onkolojide bilim hala gelişmektedir ve cevapsız kalan önemli sorular vardır. Örneğin, immüno-onkolojik tedaviler tüm hastalarda işe yaramayabilir ve şu anda yürüyen birçok araştırma belirli bir tedaviye verilen hasta cevabının neye bağlı olduğunu anlamaya yöneliktir.

Bu nedenle, kanser uzmanlarının immüno-onkolojik tedaviler hakkında en güncel bilgileri aramaya devam etmeleri ve hastaların aynı şeyi yapmaları kendileri için en iyi tedavi olanaklarını doktorları ile beraber tartışabilir olmaları için önemlidir.

Hastalar için hangi ilaçlar mevcuttur?
Çeşitli İmmüno-onkolojik tedaviler ileri evre melanom¹, akciğer, kalın bağırsak (kolon), böbrek ve prostat kanserinin tedavisinde Avrupa’daki hastaların kullanımı için onay sürecinde bulunmaktadır.

Birçok başka tedavi günümüzde klinik araştırmalarla araştırılmaktadır ve belki de önümüzdeki yıllarda hastaların kullanımına sunulacaktır.

Ancak, Avrupa'da her ülkenin kendi sistemi gereği, yeni gelişen tedaviler için geri ödeme (kamu tarafından vatandaşlara ilaç temini) politikaları farklı oluyor, bundan dolayı bazı ülkeler immüno-onkolojik tedavilere diğer ülkelere göre daha hızlı erişilebiliyor.

Bu broşür kanserle savaşta bağışıklık sistemini kullanan kanser tedavisinin yeni bir türü olan immüno-onkolojik tedaviler hakkında hastaların daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Yeni geliştirilen tedavi şekillerinin ne olduklarını ve var olan tedavi şekillerinden farklarını hastalara anlatabilmek amacıyla hazırlanmıştır.

(*) Bilgilendirme metni İmmüno-Onkoloji nedir? Hastalara yönelik bir kılavuz broşürden kısmen alınmıştır.

BROŞÜRÜN TAMAMI OKUMAK İÇİN >>>

 

 
 
 
 
 
 
Copyright © gencbirikim.org
designed by Dijital Ajansım - CONTIVENT