genç birikim derneği
“İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” Şeyh Edebâli
facebook twitter google blogspot linked in youtube
 
Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi
 
GENÇLİK ÇALIŞMALARI - Irkçılık Ve Yabancı Düşmanlığıyla Mücadele
(Racism And Xenephobia)

Projenin Genel İçeriği

Proje sivil toplum kuruluşlarında gönüllü ya da profesyonel olarak çalışan, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla ilgili çalışmalar yapan veya yapmak isteyen gençlik çalışanları,liderleri, aktivistlerinin bilgi beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesi için düzenlenecek bir haftalık bir eğitim kursudur.

Projemizin Başlama Noktası

Bu projeyi Avrupa çapında gördüklerimiz, duyduklarımız, okuduklarımız, yaşadıklarımız üzerine yaptığımız durum analizi sonucunda ortaya çıkarttık. Bu nedenle ortak kuruluşlarla birlikte ırkçılık/yabancı düşmanlığıyla mücadele ile ilgili gençlik çalışanlarının gerekli becerileri kazanmaları ve ülkelerin demokratik gelişimine de katkıda bulunmak için bu eğitimi organize etmeyi ve bunun sayesinde bu gençleri destekleyip çalışmalarındaki kaliteyi katmayı umuyoruz.

Kazakistan’da 5 Aralık 2010’da yapılan AGİT zirvesinde Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şu açıklamayı yapmıştı; “Nefretin körüklediği farklı dini ve kültürel algılamalar toplumlarımız arasında ve içinde ayrışma ve hatta çatışmalara davetiye çıkarıyor. Buradaki herkesi ülkelerimizde bu fenomene karşı mücadelede ve nefret söylemlerine karşı konuşmalar yapmada öncü olmaya davet ediyorum. Avrupa Bakanlar Komitesi’nin başkanlığını yürüten Türkiye, bu konuya özel bir önem verecek”

Yine Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 Ocak 2011’de Çankaya’da yurtdışında görev yapan büyükelçilerin Türkiye'nin temsili açısından büyük önem taşıdığını belirterek, büyükelçilere ''Özellikle Avrupa'da yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı karşısında teyakkuzda olunuz. Meselenin tüm boyutlarını akılda tutarak ve sağduyuyla yaklaşarak sorunun çözümüne katkıda bulununuz'' dedi.

Biz de tüm bu gerekçelerden dolayı bu eğitim kursunu düzenlemek ve ırkçılık / yabancı düşmanlığıyla mücadeleye gençlik ve sivil toplum olarak katkı sağlamak istiyoruz.

 
 
 

 
Copyright © gencbirikim.org
designed by Dijital Ajansım - CONTIVENT