genç birikim derneği
“İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın” Şeyh Edebâli
facebook twitter google blogspot linked in youtube
 
Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi Genc Birikim Dernegi
 

“UZAK SESLER” GRUBU İSVEǒTE  SESLERİNİ DUYURDU

 

 

Uzak Sesler (Distant Voices), 15-24 Nisan 2019 tarihleri arasında Svalöv, İsveç'te gerçekleştirilen Erasmus+ gençlik değişimi projesine katıldı. Projenin temel amacı kırsalda yaşayan gençlerin fikir alışverişinde bulunmasını sağlamak, sorunları ve olası çözümleri tartışmak ve kırsalda yaşayan gençlerin kültürlerarası öğrenme deneyimini teşvik etmekti.

Genç Birikim Derneği gönüllüleri olarak programa katılan “Uzak Sesler” Grubu İsveç’te gerçekleşen proje hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştılar:

 
Uzak Sseler Erasmu Programı İle İsveç'te Seslerini Duyurdu.
 

"Benzersiz Bir Deneyimdi"

''Ev sahibi İsveçli ProQvi derneğinin organize ettiği projeye Portekiz, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’den de derneğimiz Genç Birikim derneği gönüllüleri katılım sağladılar. Projeye Türkiye’nin farklı illerinden Genç Birikim Derneği üyeleri olarak  1 lider ve 7 katılımcı olarak yer aldık. Proje sayesinde farklı ülkelerden gençlerle tanışmak ve onlarla benzerliklerimizi ve farklılıklarımızı görmek benzersiz bir deneyimdi.

Grup lideri hariç hiç birimiz daha önce İsveç’te bulunmamıştık. Yerelimizde de yaşadığımız üzere kırsal kesimdeki gençler, bir dizi ciddi sosyal ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar. Pek çok kırsal alan, özellikle de en uzak yerlerdeki, çok az nüfusa sahip veya tarıma bağımlı olan, büyüme, iş ve gelecek yıllar için sürdürülebilirlik zorlukları ile karşı karşıya. Kırsal alanlardan gençler arasında gençlik katılımı düşük. Kırsalda yaşayan gençler, sivil topluma dahil olma ve yerel karar alma ile ilgili bazı zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır.

 
Uzak Sesler (Distant Voices), 15-24 Nisan 2019 tarihleri arasında Svalöv, İsveç'te gerçekleştirilen Erasmus+ gençlik değişimi projesine katıldı.

Uzak Sesler-İsveç  

Katıldığımız gençlik değişimi ile gençlerin yaşadığı bu sorunları ve olası çözüm önerilerini Avrupa’nın farklı bölgelerinden gelen gençlerle tartıştık. Yaygın eğitim metotları aracılığıyla sıkılmadan, eğlenerek, aktif olarak projenin içinde yer aldık. Bizler de projede aktif görevler aldık, sunumlar yaptık. Kültür geceleri sayesinde farklı ülkelerin kültürleri ile ilgili bilgi sahibi olurken eğlendik de. Projede yarım gün boş zamanımız vardı. Bu sürede bazı arkadaşlarımız Malmö’yü bazı arkadaşlarımız da Lunds ve Landskrona şehirlerini ziyaret ettiler.

Projenin en önemli kısmı yerel ile de iletişime geçmemizi sağlayan bizim düzenlediğimiz 1 günlük “Avrupa Kırsal Kültürel Miras Festivali” idi. Bu festivalde her ülke kendi ülkesinden yemekler sundu, oyunlar oynattı. Yerlerden de pek çok misafir katılarak hem onların hem bizim bir araya gelmemizi sağladı. İsveçlilerle tanıştık ve ülkemizle ilgili sorularını cevapladık. Gelen çocuklarla oyunlar oynadık.

Proje sonunda Youthpass sertifikalarımızı da aldık. Son günü yaptığımız takip çalışmalarıyla da projenin devamını sağlamayı hedefliyoruz. Bu tür projelerin sayısının artmasını ve özellikle kırsalda yaşayan gençlerin bu tarz projelere katılımının artması gerektiğini düşünüyoruz.''

 
Uzak Sesler Erasmus Plusla İsvecte seslerini duyurdurlar
Uzak Ssesler Erasmus Programı İle Seslerini İsveç'te Duyurdular

 

 

 

 
Copyright © gencbirikim.org
designed by Dijital Ajansım - CONTIVENT